Sujet : Re: Eggs and ethics
De : bryangsimmons (at) *nospam* gmail.com (BryanGSimmons)
Groupes : rec.food.cookingDate : 08. Feb 2025, 14:16:02
Autres entêtes
Message-ID : <67a75925$0$2385539$882e4bbb@reader.netnews.com>
References : 1 2 3 4
User-Agent : Mozilla Thunderbird
On 2/8/2025 3:54 AM, Cindy Hamilton wrote:
On 2025-02-08, Dave Smith <adavid.smith@sympatico.ca> wrote:
On 2025-02-07 9:50 p.m., Jill McQuown wrote:
On 2/7/2025 9:12 PM, Ed P wrote:
Waffle House announced they are charging an extra 50 cents per egg
until prices go down.
>
>
Avian flu. People locally were literally posting pics on Nextdoor
showing empty shelves where cartons of eggs would be. There were
absolutely NO eggs for sale at one Publix and the same was reported at
Walmart last weekend. And yes, Waffle House is charging a premium
because egg supply is affected. They'll probably still be able to sell
waffles. I think they use a powdered mix and add water to it.
>
>
While Avian flu has been around for a while it seems that outbreaks are
getting bigger and more frequent. When there are birds found with the
virus the whole flock is killed off. Maybe they should cut reduce the
the size of those chicken farms and make more smaller farms. That could
reduce the number of chickens that have to be killed off in an outbreak.
Then eggs would always be more expensive. Economies of scale favor
farms with a million (literally) chickens on them.
Of course, people who complain about spending a buck on two eggs
will spend around $7 on a Big Mac.
>
The Big Mac is the shittiest sandwich McD's offers. A big Mac is exactly the same as a McDouble, but with an extra middle bun, a penny or two worth of lettuce, and puke sauce instead of ketchup and mustard. Look at this special.
https://www.mcdonalds.com/us/en-us/meal/5-dollar-mcdouble-meal.html A Big Mac alone is almost $5. Some folks must really prize that vomit sauce.
Large eggs were $4.99/dozen at the grocery store yesterday. Limit
two per customer. Huh. They're more expensive than that at Aldi.
My grocery must be using them as a loss leader.
My wife buys large eggs exclusively for baking. Other than that, we always buy jumbos. They are less expensive per weight.
-- --BryanFor your safety and protection, this sig. has been thoroughlytested on laboratory animals."Most of the food described here is nauseating.We're just too courteous to say so."
-- Cindy Hamilton