Sujet : Re: 2025: Baked goods - calculate the cost
De : lenona321 (at) *nospam* yahoo.com (Lenona)
Groupes : rec.food.cookingDate : 21. May 2025, 17:42:26
Autres entêtes
Organisation : Rocksolid Light
Message-ID : <cff23332c2e45ef9557d79ba5b124de1@www.novabbs.org>
References : 1 2 3
User-Agent : Rocksolid Light
On Thu, 10 Apr 2025 21:18:55 +0000, Lenona wrote:
Well, I figured that what with the tariffs - even though they're getting
delayed - many people would, in fact, start looking for ways to eat
frugally without giving up their favorite foods entirely.
>
After all, how many other things are there that we do several times
EVERY single day, that can cost anywhere from $1 to $50? (I realize, of
course, that most people don't eat at restaurants every day, even when
it's "just" McDonald's.)
And, here's another list.
The following is from a 1992 issue of the "Tightwad Gazette" - Amy
Dacyczyn was comparing the costs of different breakfasts. I left out the
outdated prices, but the ranking probably hasn't changed much. I'm
guessing the toast is not from homemade bread, offhand, since she used
to buy half-price-off bread; the cold cereals were almost certainly
bought with coupons.
From the cheapest to the most expensive:
2 oz. uncooked cornmeal
2 oz. bulk uncooked oatmeal
2 4-inch scratch pancakes
2 scratch muffins
2 4-inch scratch waffles
2 pieces of French toast
2 oatmeal raisin scones
2 2-inch squares cornbread
2 oz. store-brand oatmeal
2 4-inch Bisquick pancakes
1 egg and 1 slice of toast
2 oz. Quaker oatmeal
2 store-brand English muffins
2 oz. store-brand toasted oat cereal
2 oz. Cream of Wheat
2 Eggo waffles
2 oz. Captain Crunch
2 oz. Froot Loops
2 store-brand doughnuts
Carnation Instant Breakfast
2 4-inch pancakes from store batter
2 bakery-made cinnamon rolls
2 Pop Tarts
Great Starts microwaveable breakfast