Sujet : Re: 2025: Baked goods - calculate the cost
De : bryangsimmons (at) *nospam* gmail.com (BryanGSimmons)
Groupes : rec.food.cookingDate : 21. May 2025, 22:53:43
Autres entêtes
Organisation : i2pn2 (i2pn.org)
Message-ID : <29d9e4fad047c2afd1332372ed4695980e2a97ca@i2pn2.org>
References : 1 2
User-Agent : Mozilla Thunderbird
On 4/10/2025 4:00 PM, Ed P wrote:
On 4/10/2025 4:05 PM, Lenona wrote:
These prices are the lowest in my neighborhood (Boston area) on a weekly
basis, mostly from Market Basket. They do not include sale prices or any
marked-down goods I might find on the discount rack. Of course, I
believe in stocking up when there IS a sale, but not everyone wants to
have large amounts of butter, yeast or soy flour taking up space in the
freezer. (Butter goes on sale maybe 3 times a year, where I live.)
>
The Tightwad Gazette chart (created by Amy Dacyczyn) had: price per
pound, weight per cup, price per cup, price per tablespoon, and price
per teaspoon. To save time, I'm only listing the price per cup or
tablespoon (sometimes rounded up or down).
Why would I care? If I was running a bakery, maybe I would but as a home cook/baker, never tried to cost a meal. If I want cake, I make it and don't pay attention to price of ingredients.
In the next few days I'm going to make by favorite cake. It takes five eggs and a cup of butter. Should I consult with my banker first?
>
Five eggs and a cup of butter sounds good. I like Usenet. I encounter lots of subhumans on Nextdoor, but can't call them out because the fucking babysitters would ban me. Leona is a waste of oxygen.
-- --BryanFor your safety and protection, this sig. has been thoroughlytested on laboratory animals."Most of the food described here is nauseating.We're just too courteous to say so."
-- Cindy Hamilton