Sujet : w ramach misji polsko-radzieckiej prowadzono eksperymenty:
De : gringo (at) *nospam* gmail.com (Gringo)
Groupes : soc.culture.polishDate : 25. Jun 2025, 09:28:37
Autres entêtes
Organisation : To protect and to server
Message-ID : <103gbvl$1pjq3$1@paganini.bofh.team>
User-Agent : Mozilla Thunderbird
Lot Hermaszewskiego trwał osiem dni
Tak oto wybrany do lotu na pokładzie statku Sojuz 30 Mirosław Hermaszewski z pułkownikiem Piotrem Klimukiem (ZSRR) wyruszył w kosmiczny lot 27 czerwca 1978 r. Jak sam opowiadał w rozmowie z Polskim Radiem, "nie czuł strachu, bardziej dominowało uczucie oczekiwania".
Sojuz 30 wystartował o godzinie 17:27 (czasu polskiego) z kosmodromu Bajkonur. Dzień po starcie, 28 czerwca, załoga połączyła się ze stacją orbitalną Salut 6, gdzie wykonano program badawczy. Cały lot, w którym uczestniczył Hermaszewski, trwał osiem dni. W tym czasie dokonano 126 okrążeń Ziemi.
W trakcie lotu przeprowadzono szereg eksperymentów. Polacy przygotowali łącznie dziewięć projektów, z czego pięć było efektem pracy tylko polskich naukowców, bez udziału innych państw. Jednym z eksperymentów przeprowadzonych w 1978 r. był "Smak", który miał na celu sprawdzanie, jak zmieniają się odczucia smakowe w warunkach nieważkości. Hermaszewski sprawdzał też, jak zmienia się wydolność fizyczna bezpośrednio przed startem i po wylądowaniu - to w ramach eksperymentu "Zdrowie". Poza tym w ramach misji polsko-radzieckiej prowadzono eksperymenty:
"Syrena": badanie procesu narastania kryształów HgCdTe w warunkach braku ciążenia
"Relaks": badanie efektywności różnego rodzaju rozrywek w warunkach lotu kosmicznego
"Kardiolider": polegający na sprawdzaniu, jak funkcjonuje serce w czasie pracy kosmonauty na statku kosmicznym
"Test": badanie aspektów psychologicznych adaptacji załogi do warunków lotu kosmicznego
"Ciepło": weryfikujący, jak przebiega proces wymiany ciepła organizmu z otoczeniem w warunkach braku ciążenia
"Ziemia": polegający na fotografowaniu powierzchni Ziemi w celu badania jej zasobów (lądów i wód)
"Zorza": polegający na obserwacji z kosmosu zórz polarnych
"Czajka": badanie neutralizacji wpływu braku ciążenia na układ krwionośny przez zastosowanie specjalnego kombinezonu
"Tlen": polegający na badaniu przemian tlenu w organizmie w warunkach lotu kosmicznego
Pierwszy Polak w kosmosie zabrał ze sobą na pokład Sojuza 30 portrety Breżniewa i Gierka, miniaturowe wydanie "Manifestu Komunistycznego", faksymile księgi "O obrotach ciał niebieskich" oraz rysunku systemu słonecznego Mikołaja Kopernika. Hermaszewski miał ze sobą niewielkie wydanie "Pana Tadeusza", które podarował papieżowi Janowi Pawłowi II. Polak zabrał też na pokład statku kosmicznego alkohol. Przemycił go w czterech buteleczkach po paście do smarowania elektrod.
Lądowanie załogi statku Sojuz 30 nastąpiło 5 lipca 1978 r. w Kazachstanie. - Zdrowy jestem, dobrze się czuję, tylko nogi mam troszeczkę miękkie i nieco kręci mi się w głowie - mówił po lądowaniu Hermaszewski. W sumie cała misja Hermaszewskiego w kosmosie trwała 7 dni, 22 godziny, 2 minuty i 59 sekund. Mirosław Hermaszewski zmarł 12 grudnia 2022 r. Miał 81 lat.
https://tech.wp.pl/pierwszy-polak-w-kosmosie-byl-tam-prawie-50-lat-temu,7165805262985856a